MČR IZS pohledem vedoucího týmu Miry Švestky

XIII. Mistrovství České republiky záchranných psů, psovodů IZS ČR. 8.-10.9.2017 Praha Klánovice


V třináctileté historii pořádala Městská policie Praha tuto soutěž už potřetí a bylo to znát. Hladký průběh soutěže bez nějakých zbytečných zdržení. Všechno dobře zorganizováno, včetně přepravy soutěžících na jednotlivá pracoviště. Příjemné prostředí campu, kde jsme byli ubytovaní a v neposlední řadě naprosto ideální počasí vytvořili příjemnou atmosféru bez nervozity a stresu. Za naši organizaci startovaly dvě děvčata, Pavla Zamykalová s Flynnem v sutině a Kateřina Jančaříková s Orfi v ploše, vedoucího družstva jsem jim dělal já, tedy Miroslav Švestka.

Po pátečním příjezdu, slavnostním zahájení a poradě vedoucích družstev se ve 21 00 hod začalo soutěžit nočním nasazením. Naše družstvo se startovním číslem 5 odjíždělo na nasazení ve 22 45. Po příjezdu na místo jsem převzal od vedoucího pracoviště potřebné instrukce a vysílačky a šlo se na věc. V obou prostorech 4 hledané osoby, čas na práci 30 min. Sutina se jevila jako jednoduchá. Flynn pracoval hezky, zkušeně prohledával terén a celkem bez vážnějších potíží označil tři osoby. Bohužel se mu čtvrtou osobu dohledat nepodařilo. Později jsme se dozvěděli, že tu osobu neměl nikdo. Byla to totiž výška nad spodním úkrytem, kde psi brali zřetelnější pach spodního figuranta. U některých týmů pak pes značil výšku, ale špatné vyhodnocení psovoda znamenalo pouze značení spodního úkrytu. Což podle Pavli byl i Flynnův případ, ale bylo to opravdu složité, o čemž svědčí fakt, že tuto osobu nenašel nikdo.

V ploše stejný čas na prohledání i stejný počet osob. Velmi složitý prostor k prohledání. Zhruba 500 metrů postupu, šířka prohledávaného terénu 50 až 60 m hustě zarostený akátem. Tuto práci jsem na rozdíl od sutiny neviděl, ale podle vyjádření Katky se Orfi do tohoto materiálu moc nechtělo. Já na stanovišti vedoucího pracoviště jsem si chvíli myslel, že má Katka vyplou vysílačku, ale ona neměla co hlásit. O náročnosti plošného terénu hovoří výsledky. Čtyři osoby měl pouze psovod pořádající organizace.

Denní práce – odjíždíme v 10 20 hod. Po příjezdu na stanoviště a po převzetí potřebných informací a vysílaček začínáme pracovat, na obou pracovištích stejný počet figurantů jako v noci, i čas na práci stejný. Jedinou (a pro naše družstvo podstatnou) změnou bylo ukončení práce. Čas nasazení ukončoval psovod plácnutím ruky na stolek vedoucího pracoviště. Takže bylo důležité, aby vedoucí týmu hlídal čas. Flin nastopil do sutiny rozvážně a to mu vydrželo celou dobu nasazení, tři jistá označení během 17 min. Bohužel čtvrtou osobu nedal, i když chybělo málo, ale k tomu se vrátím. Plocha byla situována v prostoru mezi budovami (jednou z nich byla i sutina). Součásti plochy byly i některé budovy, různé kanály a tunely. Tady nám s Katkou už komunikace přes vysílačku fungovala. Postupně hlásila první (to jsem měl velkou radost i za ni), pak druhou a třetí osobu. V denní ploše neměl nikdo všechny čtyři osoby. A teď se musím vrátit ke konci nasazení obou týmů. Jak jsem psal, ukončení času u stolku vedoucího pracoviště. Za překročení času body dolů. Za každou vteřinu bod. V průběhu nasazení jsem holkám hlásil čas. Vždy po pěti min. Posledních 10 min každou minutu. V posledních asi čtyřech minutách Flin dával najevo, že by v jednom místě mohla být výška, bohužel neštěkal. Pavla to dobře vyhodnotila a snažila se ho podporovat, bohužel přestala vnímat vysílačku a tím pádem i hlášený čas. V tom Katka z plochy hlásí asi čtyřicet vteřin před koncem časového limitu nález třetí osoby, říkám „super a val hned zpátky, máš konec nasazení“. Do vysílačky hlásím posledních třicet vteřin. do vysílačky mluvím hlasitě, aby mě Pavla slyšela i fyzicky a jako ve snu vidím Pavlu jak ukazuje psovi rukou v před a říká hledej. Odkládám vysílačku a řvu Pavlóóó ,ona se otáčí a volá „až bude 10 vteřin do konce, tak mě řekní“ Ale on už konec byl. Takže Pavlínka vyfasovala 11 mínusových bodů. Katka, protože to měla z plochy podstatně dál, dostala 36, ale ten poslední figurant za to rozhodně stál.

Takže když to shrnu: Pavla s Flinem – velmi dobrý výsledek, šest nálezů z osmi a páté místo v jednotlivcích. Stejný počet nálezů měla i čtvrtá v pořadí, ale ty mínusové body rozhodly o umístnění. Katka: K nočnímu už se vracet nebudu, ale denní nasazení měla pěkné. Bohužel neúspěch v noci ji odsunul až na osmé místo. Ještě dodám, že stejná počet nálezů, tedy 3 osoby měli v ploše ještě další tři psovodi. Družstvo skončilo jako šesté. Dlužno dodat, jako nejlepší z dobrovolných organizací a to se počítá.

V sobotu v 18 00 slavnostní ukončení soutěže, vyhlášení výsledků, rozdání cen. Následovalo slavnostní posezení se spoustou jídla a pití a v neděli ráno odjezd domů. Oběma holkám bych jako vedoucí družstva chtěl poděkovat za reprezentaci ZBK JmK ČR na této vrcholné soutěži a budeme se těšit na další takové zážitky.

Napsal Mirek Švestka

Děkujeme.