Cvičení ZBK JmK ČR – Milovice

O víkendu 12.-13.5.2018 proběhlo kynologických týmů v oblasti bývalého vojenského prostoru u Milovic u Prahy. Zorganizováno bylo ve spolupráci s TAD z.s. činnosti v rámci projektu Military Experience a Středočeským krajem zastoupeným starostkou obce Lipník paní Ing. Ingrid Podroužkovou. Ti se podíleli zajištěním především terénů a figurantů.

Přátelského cvičení se zúčastnilo šest psovodů – záchranářů ze 3 organizací (SDH Zbůch, Záchranná brigáda Jihomoravského kraje a Záchranná brigády Pardubického kraje celkem s 14 psy.

Vzájemně jsme si vyměnili zkušenosti z výcviku a měli možnost sledovat svou práci. Přítomní „nekynologové“ měli možnost si uvědomit, jak efektivně může pes s jediným člověkem prohledat terén. Kynologové zase mohli vidět přípravu mládeže a různé vybavení pro pátrání i „boj“ v terénu.

Sobota

Pro týmy připravené na pátrání v ploše byli v sobotu připraveni figuranti – nepsovodi. Jejich cvičným cílem bylo se schovat v sektorech tak, aby je, pokud možno, nikdo nenašel. Pátral po nich jejich velitel dalekohledem z vyvýšené pozice a kynologické týmy. Pátrání probíhalo paralelně ve dvou terénech pracovně nazvaných „step“ a „akáty“. Komunikace probíhala přes rádiové stanice. Psovodi používali GPS navigaci.

Mladé psy si psovodi trénovali navzájem, protože potřebují figuranty se zkušenostmi. Proběhla také krátká ukázka práce kynologů, především pro přítomnou mládež.

Neděle

V neděli se část týmů zaměřila na trénink v sutině. Konkrétně na trénink značení dvou figurantů ukrytých poměrně blízko u sebe. Do plochy nastoupili tři psi. Všichni také trénonovali značení dvou figurantů u sebe.

Počasí bylo krásné. Foukal přerývaný vánek místy větřík.

Teplota v sobotu dosahovala až 27.8 °C. Psi byli v sektorech až 1 h. Byla tedy prověřena vytrvalost psů pracovat v horku. Všude v terénech bylo velké množství zvěře. Byla prověřena schopnost psů pátrat po pohřešovaných osobách i za přítomnosti zvěře.

Napsala: Kateřina Jančaříková